Solidnie mycie elewacji warto przeprowadzić raz na rok lub dwa lata, w zależności od stopnia zabrudzenia. Systematyczna pielęgnacja budynku z zewnątrz poprawia jego estetykę, a także zapobiega gromadzeniu się grzybów, pleśni czy też innych nieczystości.
Skuteczne odświeżenie elewacji
Czyszczenie elewacji nie zawsze jest prostym zadaniem. Dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. W Łodzi odnaleźć można bardzo wiele firm specjalizujących się w myciu elewacji oraz dachów, jedną z nich jest SAW BUD. Dodatkowo Łódź charakteryzuje się doskonale rozwiniętymi szlakami komunikacyjnymi, co ułatwia firmom dojazd do klientów.
Czyszczenie elewacji można prowadzić zarówno na mokro jak i na sucho. W przypadku większych zabrudzeń można stosować dodatkowo ciepłą wodę, a także zwiększyć ciśnienie w myjce. Kluczowe jest również, aby mycie elewacji nie było prowadzone na wymienionych ścianach, gdyż mogłoby to prowadzić do pękania tynku.
Bardzo nowoczesną metodą w zakresie czyszczenia elewacji jest skorzystanie z tak zwanego suchego lodu. W tym celu wykorzystuje się odpowiedniej wielkości granulki, a także dopasowane ciśnienie, aby skutecznie usunąć zabrudzenia z powierzchni elewacji.
Jest to jednak metoda, która może być realizowana tylko przez profesjonalne firmy. Dodatkowo wykorzystuje się także usuwanie zabrudzeń dzięki osłonie z mgły wodnej. Stosuje się wówczas również substancje wchodzące w reakcje chemiczne z zabrudzeniami.
Najlepsze sposoby na mycie elewacji
Wybór sposobu na czyszczenie elewacji zależy przede wszystkim od rodzaju tynku. Istotny jest również rodzaj zabrudzeń. Dlatego w przypadku zwykłych tynków, ale także kamienia elewacyjnego czy też cegły elewacyjnej lub blachy można zastosować mycie z wykorzystaniem myjki ciśnieniowej. W ten sposób można usunąć wszystkie zanieczyszczenia z elewacji.
Myjki ciśnieniowe działają dzięki kierowaniu strumienia wody pod ciśnieniem na czyszczoną powierzchnię. Dodatkowo strumień wody zawierać może środki i preparaty czyszczące, zwłaszcza w sytuacji usuwania grzybów lub pleśni z elewacji. Jednak wykorzystanie myjki ciśnieniowej może wiązać się z pewnym uszkodzeniem elewacji budynku. Dochodzi do niego wówczas, kiedy poziom ciśnienia wody jak również rodzaj dyszy nie zostały wybrane prawidłowo. Parametry te należy dostosować do rodzaju czyszczonej powierzchni. Dlatego przed rozpoczęciem pracy należy sprawdzić czy ciśnienie jest na właściwym poziomie, kierując strumień wody na fragment elewacji.
Innym sposobem na mycie elewacji i dachów i jest wykorzystanie tradycyjnych przyrządów do mycia. Kurz oraz wiele innych zanieczyszczeń można usunąć z wykorzystaniem wody oraz szczotki. Niezbędna jest także odpowiednia ilość detergentów. Jest to sposób dość czasochłonny, jednak umożliwia on usunięcie nawet najbardziej uciążliwych zabrudzeń na powierzchni elewacji. Ważne jest także pamiętanie o tym, że nie należy szorować przy pomocy szczotki tynków mineralnych. Mogłoby to jest znaczące uszkodzić. W przypadku tynków mineralnych należy stosować tylko i wyłącznie wodę.
Częstego mycia wymagają z kolei tynki akrylowe, które nie są wystarczająco odporne na grzyby, glony oraz pleśń. Dlatego w podczas ich czyszczenia wykorzystuje się nie tylko wodę lecz również specjalistyczne środki grzybobójcze. Jest to konieczne zwłaszcza w sytuacji, kiedy budynek znajduje się w pobliżu lasu lub jeziora. Kiedy zatem na elewacji budynku pojawia się pleśń należy przeprowadzić stosowny zabieg odkażający. Korzysta się wówczas z dedykowanych preparatów, które należy stosować z zaleceniami producenta.